Budzet Obywatelski Lodz
 
  Murale w Łodzi BO 2018 (5 edycja) BO 2017 (4 edycja) BO 2016 (3 edycja) BO 2015 (2 edycja) GDZIE I JAK ODDAĆ GŁOSMarca 29 2024 01:51:41 
 
Wspomóż projekty:



Nawigacja
(Łodzianie) Nabici w Kostkę
Aleja Schillera
nowy Stary Rynek
Remont Parku Staromiejskiego
Plac Wolności
Remont Ogrodu Botanicznego:
Rozwój Łodzi
Bujda/Ściema Bezczelność/Arogancja
(Nie)gospodarność
Dlaczego Polska nienawidzi Łodzi?
Murale w Łodzi
Betonowe puste place?
Mała retencja i zieleń
Place zabaw
Dlaczego drogi w Polsce tak szybko się niszczą

BO 2020 (7 edycja)

BO 2018 (5 edycja)

BO 2017 (4 edycja)

BO 2016 (3 edycja)

BO 2015 (2 edycja)

GDZIE I JAK ODDAĆ GŁOS
Place zabaw w kształcie statku
Statystyki BO
Orliki w Łodzi
Nowa Włókiennicza
Łódź brzydka,brudna,smutna
To tak można??!
Forum dla Łodzi

Jeśli projekt się tobie podoba wesprzyj go udostępniając tę stronę na swoim facebooku:


"Forum dla Łodzi – utworzenie internetowego medium łączącego mieszkańców miasta z urzędnikami."

Zadanie Ogólnołódzkie

Skrócony opis zadania:
Utworzenie na stronie Urzędu Miasta Łodzi internetowego forum Łódzkiego z prawdziwego zdarzenia dzięki któremu mieszkańcy miasta będą mieli kontakt z urzędnikami/radnymi w sprawach ważnych np. konsultacji społecznych (estakada na marszałków, trasa WZ, Niciarniana, plac Dąbrowskiego, uroczystości, budżet miasta, Budżet Obywatelski, sprawy społeczne, inwestycje, remonty itp).

Opis zadania i uzasadnienie:

1. Sądzę ze jednym z głównych problemów w Łodzi jest brak kontaktu obywatel –urzędnik. Potrzebne jest nam miejsce do codziennych konsultacji społecznych w którym obywatele mogą się wypowiedzieć, dać propozycje, zwrócić na coś uwagę. Na obecną chwilę obywatele Łodzi takiego miejsca nie posiadają. Jedyne miejsca na dyskusję to popularne portale internetowe gdzie mogą napisać komentarz pod którymś z artykułów (jeśli w danym momencie dany temat zostanie na ich łamach poruszony).

2. Obecnie każda inicjatywa (budżet miejski czy partycypacyjny, konsultacje w sprawie inwestycji) posiadają oddzielne fora przez co zainteresowanie nimi jest nikłe. Złączenie wszystkich inicjatyw społecznych da szansę na dotarcie do większej grupy osób. Dzięki skumulowaniu wszystkich tych inicjatyw na jednym forum osoby zainteresowane jedną konsultacją mogły by sie dowiedzieć o innych. Gdyby przy każdej nowej konsultacji promować forum to przy okazji promowało by się inne akcje (np coroczny budżet miejski czy obywatelski). Co więcej osoby które nie mogły z jakiś powodów przyjść na konsultacje osobiście mogły by na forum podać swoje propozycje.

Weźmy na przykład założone na potrzeby Budżetu obywatelskiego forum internetowe: budzet.dlalodzi.info
Założenie forum było dobrym pomysłem jednak trzeba pamiętać że takie czy inne forum zyskuje popularność z czasem. Ludzie musza być poinformowani o jego istnieniu i pewni ze je tam znajdą i będą mogli się wypowiedzieć. Na forum budżetu prawie nikt nie zaglądał. Czemu? Chodzi o względnie małą promocję i bardzo wąski zakres tematyczny forum. Aktualnie forum jest niezarządzane z gdyż spełnia swoja funkcję tylko przez określony czas. Doprowadziło to do powstania na forum dużej ilości spamu.

Gdyby na jednym forum:
- można wypowiedzieć się na temat poszczególnych inwestycji: o wyglądzie placu Dąbrowskiego, trasie Górnej, trasie w-z, wiadukcie na Piłsudskiego, Niciarnianej itp.
- można porozmawiać na różne tematy np. o Piotrkowskiej, Budżecie Obywatelskim czy Budżecie Łodzi. to forum przez cały rok tętniło by życiem a osoby które weszły na forum w jednej sprawie mogły by się dowiedzieć o innej. Forum to samo napędzało by świadomość Łodzian. Jako ze znajdowało by się na stronie miasta łodzi to urzędnicy częściej by na nie zaglądali. Forum łączyło by mieszkańców łodzi z urzędnikami a dodatkowe działy scalały by społeczność.

Czemu np. o Niciarnianej ludzie mogli porozmawiać, wyżalić się czy tez zaproponować rozwiązania tylko pod artykułami na wyborczej, dzienniku łódzkim czy stronie internetowej expressu ilustrowanego?
Przy czym wcale nie ma pewności ze urzędnik przeczytał te wypowiedzi i dowiedział się czego chcą lub co proponują łodzianie-wyborcy gdyż te artykuły nikną w tłumie innych i szybko schodzą z głównych stron portali internetowych.
Czemu o inwestycjach muszą rozmawiać na innych forach?
Przy czym to najbardziej specjalistyczne/najlepsze jest w dodatku zagraniczne (skyscrapercity).
Byłem na spotkaniu konsultacyjnym dotyczącym Placu Dąbrowskiego. Jednak wiele osób pewnie nie mogło przyjść a osoby te mogły mieć ciekawe pomysły. Jedną z głównych zalet forum jest fakt ze jest dostępne 24 godziny na dobę. Nawet jeśli nie przyjdzie się na zebranie to można zamieścić pomysł na nim. A czy była jakaś alternatywa dla osób które nie przyszły na spotkanie? Chyba tylko emailowa przy czym wiadomo że meil może przejść bez echa.

Kolejną wielką zaletą forum jest fakt ze można swoją ideę obronić. Tu również dam przykład spotkania w sprawie placu Dąbrowskiego. Tam ludzie mogli się wypowiedzieć ale, wytłumaczyć dokładniej już nie, bo czas gonił, bo inni tez musza się wypowiedzieć.
Na forum można dokładnie opisać pomysł i obronić go gdyby inna osoba miała wątpliwości, pytania.

Przechodząc do konkluzji.
Trzeba iść w stronę ludzi, trzeba dać im możliwość szybszego i bardziej wiarygodnego i co ważne niezależnego od innych podmiotów kontaktu z urzędnikami.
Wtedy być może uniknie się zakupu kolejnego granitowego chodnika który się bardzo szybko brudzi i bardzo trudno czyści (vide Piotrkowska). Nie bez przyczyny o tym wspominam bo jeszcze przed budową pod jednym z artykułów czytałem komentarz który zwracał na to uwagę. Komentarz ten jak widać przeszedł bez echa i nikt nie sprawdził pod tym kątem granitu.
W Polsce popularne jest powiedzenie „ co kilka głów to nie jedna”. Trzeba tylko dać możliwość do kontaktu tych głów- głosów społeczeństwa.
Czemu łódzki urząd nie ma takiego forum?


Oto do czego prowadzą podziały i rozdrobnienie:
forum.samorzad.lodz.pl/
budzet.dlalodzi.info/forum/
Żadne z tych forów nie jest należycie promowane i moderowane co sprawia że :
Główne forum BO posiada dużo spamu i nikt się nim nie interesuje.
Forum UML cierpi na ta samą przypadłość co forum powyższe czyli brak promocji i brak zainteresowania.
Dlatego należy zlikwidować lub przebudować forum: forum.samorzad.lodz.pl/ (również pod względem graficznym, wtyczek i nazwy).
Należy zlikwidować i wcielić forum: budzet.dlalodzi.info/forum/

Forum powinno mieć prostą i krótką do zapamiętania nazwę (np. forum.uml.pl, forum.lodz.pl, lodzkie.forum.pl).
Forum należy powiązać ze stroną Urzędu Miasta Łodzi. Dopisanie na stronie UML do górnego baru (paska), na tablicy informacyjnej i w stopce skrótu do Forum w miejscach zaznaczonych na załączniku 1. Przy czym buton (skrót) w górnym barze lub w stopce powinien wyróżniać się z otoczenia dzięki zastosowaniu czcionki w kolorze krwistej czerwieni.

Jeśli pomysł wygra (więc poprze go znaczna część Łodzian) to w imieniu własnym i głosujących oczekuje od miasta gwarancji że zaangażują się w promowanie forum i przy każdej nadarzającej się okazji (konsultacjach społecznych, inwestycjach - na zebraniach, banerach, ulotkach, w tv, tablicach informacyjnych przy budowach )będą o nim wspominać tak aby jak największa ilość łodzian dowiedziała się o jego istnieniu.


Działy/kategorie które powinny się znaleźć na forum:
- wydarzeń (z wątkami poszczególnych imprez, koncertów jak np festiwal światła, 4 kultur, sportowe gdzie ludzie mogą porozmawiać, wyrazić opinię, zamieścić zdjęcia itp.)
- Budżet obywatelski
- Budżet miasta Łodzi
- inwestycji i konsultacji z mieszkańcami

- pomysły Łodzian do zrealizowania w mieście
- samopomocy obywatelskiej w którym użytkownik może zadać pytanie zarówno do urzędnika jak i innych użytkowników forum np. gdy nie jest pewien jak zmieniła się trasa MPK, gdzie znaleźć dany sklep lub do jakiego pójść urzędnika z daną sprawą.
- skarg i zażaleń (gdzie można przykładowo pożalić się na korki w mieście, czy MPK). Proponuje aby posty w tym dziale samodzielnie się po określonym czasie kasowały (np. po miesiącu) gdyż przewiduje że będzie ono miało spory ruch (czyli dużą bazę danych po jakimś czasie) a sprawy na nim poruszane mogą być tymczasowe.
- techniczny gdzie można składać zażalenia na moderatorów oraz propozycje usprawnień na forum lub założenia nowych działów
- offtopic czyli o Łodzi ale na tematy które nie mają swoich działów. Ogólnie o Łodzi. (warto ten dział podzielić na dzielnice).
- wojewódzki (inwestycje, imprezy itp. poza miastem)

Należy zadbać o stworzenie porządnego regulaminu forum. Zainstalowanie dodatku który wysyła na adres email wiadomość gdy post użytkownika zostanie zmodyfikowany/usunięty/przeniesiony przez moderatora.

Działy na forum powinny być powiązane z ewentualnymi ich stronami na facebooku i odwrotnie (linki) np. dział budżetu obywatelskiego z:
https://www.facebook.com/BudzetDlaLodzi
grupą dyskusyjną: www.facebook.com/groups/356014441174557/
oraz stroną http://budzet.dlalodzi.info/
Może to być za pomocą „podpiętego” tematu z linkami i informacjami lub facebookowych butonów typu like, share (najlepiej to i to).

Koszt:
Przeszkolenie kilku urzędników z podstawowych zasad moderowania forum, ewentualny zakup skórek czy pluginów i dostosowania forum. 1.000zł

Razem: 1.000zł


Załącznik 1:











UWAGA Parę słów wyjaśnienia do projektu

Projekt niestety trafił do nieodpowiedniej komórki merytorycznej uml tzn do Biura Informacji o Komunikacji Społecznej czyli wydziału zajmującego się między innymi aktualizowaniem internetowej strony UML. Niestety w wydziale tym pracują osoby nie znające się na informatyce a jedynie na prawie toteż nie dziwne że moja 2 godzina rozmowa z dwoma osobami tam pracującymi przebiegała w charakterze "nie da się bo nie" Aby nakreślić sytuacje podam że przykładowym problemem było choćby korzystanie z gotowych skryptów do forum – nie da się bo mają luki więc trzeba coś samemu napisać, nie da się bo prawo zabrania korzystania z gotowych skryptów, nie bo to, nie bo tamto. Tymczasem na takich właśnie gotowych skryptach działa aktualne forum samorządu (skrypt SMF) oraz forum BO (skrypt phpBB). Usłyszałem też że miasto boi sie prowadzić miejsce gdzie każdy może powiedzieć co chce nawet gdy będzie na nim obowiązywał regulamin, będą moderatorzy i kilka słów do czego ma służyć to forum a poza tym wielokrotnie usłyszałem zdanie które można przedstawić następująco: "żeby ludzie sami mogli zakładać wątki? To nie do pomyślenia”. Ja rozumiem że można się bać ludzi niezadowolonych, hejterów czy trolli ale wszystko to można wymoderować. Podczas tej rozmowy odniosłem wrażenie że urzędnicy ci nie tyle są do forum sceptyczni co po prostu są do tego pomysłu wrogo nastawieni. Na spotkaniu dowiedziałem się o ustalonej kwocie 20k za powstanie forum. Była to kwota niemiłosiernie zawyżona. Jak bardzo dowiedziałem się przy jednym przykładzie – prosta instalacja jednej funkcjonalności która trwa zaledwie parę minut kosztowała np. 500zł.
Prosiłem więc o dokładną wycenę co składa się te 20.000zł. Na spotkaniu tym była tez poruszana kwestia moderacji. Zaproponowałem kilka możliwości i kategorycznie sprzeciwiłem się pomysłowi zatrudniania dodatkowych urzędników.
Od tego momentu nikt się ze mną nie skontaktowała a 3 tygodnie później pomysł został przedstawiony komisji ds. BO jako negatywny z dodatkowymi kwotami Projekt który z powodzeniem mógłby się zmieścić w 1000zł został oceniony na taki za ponad 100.000zł w którym nie dość że znalazły koszty dla dwóch urzędników to dodatkowo koszt zakupienia im 2 laptopów po 5.000zł oraz abonamentu internetowego!
Link Nie dziwne więc że komisja projekt odrzuciła. Wtedy tematem zajął się Szymon Bujalski z gazety wyborczej:
Link

Od tego czasu trochę się zmieniło choć nawet po kolejnym przypomnieniu nadal nie dostałem od Biura Informacji o Komunikacji Społecznej informacji o tym jak doszli do tych 20.000zł. Mianowicie było spotkanie z panią prezydent i premier na łódzkim podwórcu oraz rozmowa z kompetentną osobą która tworzy dla miasta nowa stronę internetową wraz z dodatkowymi możliwościami. Dostałem tez zapewnienie że forum będzie dodatkową funkcjonalnością w ich projekcie, także forum powstanie poza BO w ramach przebudowy obecnej strony miasta Łodzi.

Ps. Teraz tez wiem że wniosek napisał bym inaczej gdyż jest często opacznie rozumiany jako przymus odpowiedzi urzędników na posty użytkowników co stwarza oczywiście spore problemy natury organizacyjnej oraz kosztowej. Ja natomiast chciałem przede wszystkim by powstało forum które będzie podpięte pod stronę uml i które miasto mogło by promować jako własne forum dyskusyjne. Dzięki tej promocji forum mogło by "zaistnieć" w przestrzeni publicznej, przyjąć się jako medium na którym mieszkańcy miasta mogą porozmawiać o inwestycjach, wydarzeniach w mieście, zaproponować ciekawe rozwiązania czy pomysły, zwrócić na coś uwagę czy nawet porozmawiać między sobą tworząc społeczność łódzką pomagającą sobie wzajemnie. Zgadzam się że istnieją już takie fora jednak nie mają takiej siły przebicia (promocji) aby dojść do większej grupy odbiorców przez co praktycznie nic się na nich nie dzieje. Jest tez facebook. Jednak on ze swoimi mechanizmami do filtrowania które chowają posty i wypowiedzi jest bardzo niepraktyczny. Przy większej ilości tematów panuje w nim straszny chaos. O wyszukiwaniu czegokolwiek (np starszego tematu czy wypowiedzi) nie wspomnę. Dodatkowo trudniej się na nim moderuje. Nie każdy pała też miłością do fcb i chce mieć na nim założone konto. Plus fcb jest tworem prywatnym, niezależnym od władz Łodzi co może stworzyć pewne problemy. Bywa np. tak że jego administratorzy wyłączają dane konto. Ostatnio stało się tak np. w kontem forum elektroda. Czemu? Bo znalazła się grupa hakerów wysyłających zgłoszenia o naruszeniu regulaminu. Wracając. Gdyby powstało takie forum które jest podczepione pod stronę UML i które Łódź promuje to urzędnicy sam z siebie by na nie zaglądali. Jedni częściej drudzy rzadziej. Powstało by przynajmniej miejsce pewne gdzie można zaglądać a jeśli dana wiadomość była by ważna to sama weszła by w przestrzeń publiczną i dotarła do odpowiedniego urzędnika (choćby pocztą pantoflową). Trzeba tylko sprawić by zostało stworzone taki miejsce i dać jemu szanse. Poza tym przykładowy 1000zł to nic w porównaniu do choćby wydatku na sławne doniczki czy kosztów trasy WZ.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

onn
30/04/2015 12:46
4 fajne projekty :-)
Projekty do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego
104034 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.6 © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: