Prawdziwa Łódź (czyli gdzie są te fale).
 
  Murale w Łodzi BO 2018 (5 edycja) BO 2017 (4 edycja) BO 2016 (3 edycja) BO 2015 (2 edycja) GDZIE I JAK ODDAĆ GŁOSKwietnia 26 2024 22:23:33 
 
Wspomóż projekty:



Nawigacja
(Łodzianie) Nabici w Kostkę
Aleja Schillera
nowy Stary Rynek
Remont Parku Staromiejskiego
Plac Wolności
(Nie)gospodarność
Rowerowe miasto
Bujda/Ściema Bezczelność/Arogancja
Wodny Rynek do likwidacji?
Rozwój Łodzi
Targ Jaracza:
Remont Ogrodu Botanicznego:
Dlaczego Polska nienawidzi Łodzi?
Murale w Łodzi

Betonowe puste place?
Mała retencja i zieleń
Place zabaw
Dlaczego drogi w Polsce tak szybko się niszczą

BO 2020 (7 edycja)

BO 2018 (5 edycja)

BO 2017 (4 edycja)

BO 2016 (3 edycja)

BO 2015 (2 edycja)

GDZIE I JAK ODDAĆ GŁOS
Place zabaw w kształcie statku
Statystyki BO
Orliki w Łodzi

Nowa Włókiennicza
Łódź brzydka,brudna,smutna
To tak można??!
Mia100 ławek
Prawda o Mia100kamienic
NieZielona Łódź
nowy Stary Rynek





Zacznijmy od początku czyli od tego
co jest, miało być i co mnie martwiło w obecnej koncepcji:



Kwiaciarnia (to ten szklany budynek).
Kwiaciarnia ma sens na węzłach komunikacyjnych czyli w miejscach gdzie jest większy ruch pieszych lub też w miejscach przesiadkowych jak pl Dąbrowskiego. Tutaj nie ma niczego z tych rzeczy. Ludzie nie będą gnali pół przystanku by kupić kwiaty akurat w tej kwiaciarni skoro mogą pojechać na Bałucki gdzie jest większy wybór i przy okazji zrobią zakupy. Z kolei kolejna kwiaciarnia znajduje się po drugiej stronie osiedla na Franciszkańskiej i na placu Wolności. Kwiaciarnia miałaby szansę w miejscach imprezowych np na rynku Manufaktury gdy para zmierza do pubu/restauracji, przechodzi obok niej i facetowi zapala się w głowie lampka ale nie tutaj. Tutaj to jest myślenie życzeniowe i kwiaciarnia się nie sprawdzi a "budynek" będzie stał pusty.

Stragany dla rolników
Gdzie tu miejsce na socjal ... kasę fiskalną, prąd, wodę, cokolwiek? Załóżmy że jakiś rolnik będzie chciał sie tam wystawić (zamiast na dolnym). Jak będzie wyglądać nowa nawierzchnia po tym handlu, jak często będzie myta i kto będzie za to płacił? UML to nie jest firma prowadząca biznes. To po prostu nie będzie działało. Gdzie będą stały kontenery na odpadki jakie są wytwarzane przez rolników i jak często ten kontener będzie opróżniany? I wreszcie jak ma wyglądać ten handel? Na Bałuckim rolnicy stoją przy samochodach. Nie chce wiedzieć w jakim stanie może być nawierzchnia gdy rolnicy będą wjeżdżać na plac swoim wozem. Jeśli nie ich auta to co? Szopy (jak w czasie świąt an pietrynie), namioty (jak na starym bałuckim), budki (jak te z hamburgerami które sa likwidowane) czy co dokładnie? Bo rolnicy będą czegoś potrzebować do handlu. I jeśli nie będą mogli wjechać tu samochodem to gdzie będą mogli go postawić? Będa chcieli dźwigać skrzynki do tego miejsca?

Poza tym

czy naprawdę chcemy cofać się w czasie i tak blisko Manufaktury robić rynek, który jak każdy rynek nei jest raczej atakcją wizualną i turystom kojarzy się niezbyt dobrze (jak te likwidowane budy fastfoodowe)?

Jednak najbardziej prawdopodobne że ...

Miliony zostaną wydane na (za przeproszeniem) gównoprojekt a miejsce źle zagospodarowane, stracone i nadal puste.
Podobny przypadek co Targ Jaracza (osobny wątek na stronie) - to ten placyk na Kilińskiego/Jaracza.
Miliony zostały tam wydane i tak jak przed "rewitalizacją" można było ujrzeć tam kilka straganów tak teraz nowy rynek stoi pusty.
Tyle że tam był jakiś handel a w pobliżu nie było mnóstwa konkurencji. tu nawet nie będzie komu wracać bo nic się dotąd nie działo.
Działy sie na Starym Rynku instalacje np z wstążek. Ale UML jest oczywiście "mądrzejszy" i nie chciał z tego miejsca zrobić nowoczesnego, turystycznego miejsca spotkań.






Ważne:


Te powyższe obawy te zostały sformułowane i wypowiedziane jeszcze na etapie pierwszej wizualizacji.
Swego czasu zostały przedstawione nie tylko opinii publicznej czyli na propagandowej grupie facebookowej UML zarządzanej przez urzędników miejskich

Link do postu FB na grupie "Przenosimy stolicę do Łodzi" (dostępny bez zalogowania)

lecz został również przedstawiony osobom decyzyjnym czyli pani Olgi Kassyańskiej, koordynatorce projektów "rewitalizacyjnych"
- dostałem odpowiedź od pani Agnieszki Lubiatowskiej z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Co zrobiłem do tej pory 1

Co zrobiłem do tej pory 2

Zatem można by rzec że nawet nie tylko urzędnicy odpowiedzialni za ten projekt wiedzieli o tych obawach ale znacznie większe grono osób.






Wygląd zaraz po remoncie:



https://www.skyscrapercity.com/threads/%C5%81%C3%B3d%C5%BA-%E2%97%8F-nowy-stary-rynek-u-c.585233/page-35#post-187711315

Jeszcze zieleń nie zdążyła urosnąć.


https://www.skyscrapercity.com/threads/%C5%81%C3%B3d%C5%BA-%E2%97%8F-nowy-stary-rynek-u-c.585233/page-33#post-187595178


Wygląda na to że te "stragany" będą raczej ławkami i będą na nim pełnić podobną rolę jaką pełnią nowe ławki w naszym mieście.
Rolę zapychacza przestrzeni, drogiego zmultiplikowanego dodatku architektonicznego który stoi pusty.
Są to stragany typu przystanek MPK/PKS w czasach PRL.



Także faktycznie wrócili do przeszłości. Przeszłości o której często wspominam mówiąc o architekturze nowych "zrewitalizowanych" miejsc:
Np na końcu tego postu o Placu Wolności: https://bolodz.ddv.pl/viewpage.php?page_id=44
Tam nie ma jak i gdzie sie rozstawić ze stoiskiem a nawet dobrego dostępu by móc na nie wjechać autem dostawczym.
Oraz, jak ktoś zauważył podczas uroczystego otwarcia
"Te zadaszenia są ładne, ale niestety zupełnie niefunkcjonalne co jest ironicznie dowiedzione rzędem namiotów ustawionych tuż za nimi."
Bo to sa tak naprawde wiaty przystankowe z siedzeniami :-p.
Ale spokojnie ławki też tam są i to w dużej ilości. W końcu ich producent nie mógł sobie pozwolić na to by ich tam nie było.


O jakości tych prac tego remontu dowiemy sie wkrótce i pewnie pojawi sie tutaj jakaś drobna aktualizacja.






Malkontent !



"Czego ty właściwie chcesz?", "Gdzie indziej jest gorzej!", ,,W końcu coś się dzieje", ,,Łódź pięknieje a ty narzekasz".
- Zwykle podobne komentarze czytam na Fb pisane przez osoby w jakiś sposób związane z obecną władzą.
Więc... Nie tylko narzekam. Staram się dać WAM, mieszkańcom inne wizje byście wiedzieli co mogło się w danym miejscu znaleźć gdyby urzędnicy wykazali minimum dobrej woli.

O dobrej woli w linku: Bujda/ Ściema/Bezczelność/Arogancja

No dobrze. A jakie mam propozycje żeby nie wyjść na krytykanta?
Od razu napiszę że nie każdemu muszą sie podobać. Jednak pokazują ze plac ten mógł zostać innym (moim zdaniem ciekawjej zagospodarowanym) miejscem.
Pamiętajcie że to są OPCJE a nie projekt do przeniesienie 1 do 1 na plac.
Wy możecie mieć nawet ciekawsze. ALe jak to wtedy świadczy o urzędnikach i architektach z UML?






Propozycja (alternatywa) 1 z dużą ilością zdjęć była przedstawiona swego czasu na grupie FB:

Link do FB "Przenosimy stolicę do Łodzi"

I jest również na forum: Link do moich propozycji na forum skyscrapercity

Polecam zajrzeć w te powyższe linki !
Opiera sie ona o ciekawą architekturę i instalacje artystyczne które mogłyby sprowadzić na plac turystów którzy mogliby zrobić Łodzi dobra reklamę swoimi zdjęciami w internecie.






Propozycja/alternatywa 2:
Druga propozycja z kolei wiąże sie ze spotkaniami towarzyskimi. Skoro UMŁ wychodzi z założenia że ten plac koniecznie musi być placem handlowym to wcale nie potrzeba tu sprowadzać rolników. Równie dobrze można postawić na gastronomię i wypoczynek. Niektóre osoby chciałyby aby wokół placu pojawiły się restauracje które wychodzą do ludzi na zewnątrz, do ogródków w podcieniach. Niestety nawet jeśli udałoby sie to zorganizować to podcienia sa jednak odgrodzone od placu pasem zieleni. Plac w tym przypadku nadal będzie pusty. Zatem wypadałoby stworzyć odpowiednie warunki na placu. Należałoby poprowadzić pod placem przyłącza wodnokanalizacyjne oraz elektryczne by na placu mogły zatrzymać sie foodtrucki. Przykładowo jeden z ofertą alkoholową, drugi jako fastfood/restauracja a trzeci jako lodziarnio-kawiarnia.




Oczywiście foodtrucki mogłyby zatrzymywać się również w górnej/północnej części tego placu o ile było by odpowiednie zainteresowanie.
Miło by było gdyby powstały w tym miejscu ogródki z parasolkami. Tak jak niegdyś na placu Dąbrowskiego.



Założenia propozycji:
0, Celowo na powyższy schemat nie naniosłem większej ilości zmian gdyż to nie konkretny projekt do wdrożenia a koncepcja. O różnych "wypełniaczach" przestrzeni będzie niżej. Oczywiście razem z rozstawieniem wypełniaczy należałoby zastanowić sie nad właściwym zaprojektowaniem przestrzeni zielonych na placu.
Przypominam też że: Można było tez pójść na całość Choć nie jestem przekonany czy ten plac to odpowiednie na to miejsce.
1. Żywopłot minimum 70cm wysokości - małby za zadanie oddzielać ulice od placu, wygłuszać hałas dobiegający do placu z ulicy.
I tu przypominam ze ulica Nowomiejska jest obecnie wyłożona kostkami które w porównaniu do asfaltu znacznie zwiększają hałas poruszających się po nich samochodów.
Dodatkowo żywopłot zasłania można by rzec zaplecze foodtrucków od chodnika.
2. foodtrucki nie poruszaja się po całym placu, w tym miejscu dodatkowo oddzielają ulice od placu
3. Prawa strona placu. Może tu znaleźć sie alejka z pergolą i ławkami wzdłuż niej jak i również ładny architrektonicznie daszek z metalu albo nawet daszek typu markizowego.
Zamiast ławek mogłyby znaleźć sie tu ławko-huśtawki oraz nastrojowe oświetlenie.
4. Kiosk budynek - łatwy dostęp dla dostaw, Przeznaczenia w zależności od okoliczności, popytu. Mołaby tu być też toaleta ale skoro w parku sa dwie drogie a i wzorem Piotrkowskiej UMŁ mógłby dogadać się z właścicielami lokalów w podcieniach.
5. Śmietnik na skraju placu z łatwym dojazdem śmieciarki
6. Fontanna - jest ich tak wielki wybór. Kilak bardzo ciekawych propozycji przedstawiłem w alternatywie 1 z linku powyżej. Dopowiem ze fontanna nie musi wcale stać na środku placu choć jeśli ona ma pełnic rolę głównego architektonicznego wabika to jednak powinna.

Prawy bok placu:

Pergola czyli dach na 4 nogach, markiza czyli na dwóch wysunięty do boku. Może być z drewna czy metalu. Jego dach może być pokryty deskami, zielenią, szkłem (kolorowym) jak i płócienny czy nawet plastikowy. Może zakrywać całość, nie być jednolity lub nawet być instalacją ze wstążek podobną do tej która juz na tym placu gościła.




Innym wabikiem na ciekawskich turystów może być np ... sztuczne drzewo. Ale nie takie zwykłe.
Większe drzewo z koroną z różnokolorowych szkiełek. Tak by światło na nie padające odbijało sie różnymi kolorami i odcieniami na posadzce.
Pień drzewa z kolei można owinąć ławką. Drzewko w nocy z kolei powinno być ładnie, odpowiednio podświetlone tak by nawet w nocy miało swój urok. Współgrało by to z klimatycznie podświetlonymi ławkohuśtawkami z prawej strony.











Może to być też chmurka, grzybek, kwiat czy inny tego typu kształt:




Plac mógłby zostać też wyposażony w ciekawą architekturę miejską np wzdłuż południowgo boku mogłyby stanąć tu leżakoławki lub różnego typu siedziska a może nawet większe hamaki (jak w propozycji dla placu Wolności czy Aleji Schillera - linki w lewym górnym rogu) lub nawet powywijana rzeźba na która przeznaczona by była do wypoczynku




To nadal plac więc przestrzeń w części odkryta na działanie słońca. Czemu więc nie zamontować np ławki lub ławkostolika które mają wbudowane panele słoneczne na daszku który daje jednocześnie cień osobie odpoczywającej pod nim?




Alternatywą dla drzewka mogłoby być również ciekawe architektonicznie zadaszenie np żagiel czy inna ciekawa konstrukcja pod którą zmieściła by sie mniejsza fontanna oraz półkolistą ławką. Podobną koncepcję przedstawiłem w propozycji dla Pasażu Schillera: Lewy górny róg strony lub tu:



Skoro jest to miejsce nawiązujące do historii to dobrym przykładem byłaby tu fontanna "młyn". Właśnie dzięki rzekom i młynom wodnym powstała Łódź.
Nie wiem w jakim dokładnie kształcie więc odpowiednio atrakcyjnego przykłądu na zdjęciu nie znalazłem.
A jeśli nie młyn to chociaż łódka:







Na koniec:

Pamiętajmy ze remont tego placu nie był tani. Jego koszt (wg poniższej strony) to prawie 8,5 miliona złotych.
https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/dzialania/4-okolice-placu-wolnosci-i-starego-rynku/stary-rynek/
Każda taka zwykła ławka a już tym bardziej wiata nie kosztuje 100 złotych. Według cennika Budżetu Obywatelskiego:
https://uml.lodz.pl/budzet-obywatelski/lbo-20222023/cennik/
koszt kolejnego stojaka rowerowego to 1000zł, każda dodatkowa ławka to 3-5.000zł
a przystanek zwykły (uznać te stragany za przystanek?) to 34.000zł (te fikuśne, secesyjne przystanki kosztują 115.000zł)
Oczywiście BO a przetarg to inna para kaloszy ale już mniej więcej chyba rozumiemy o jakich kwotach powinniśmy myśleć.
Nie trzeba było wykładać tego placu smutnym szarym granitem który jest drogi.
Także naprawdę byłyby fundusze na inne rozwiązania architektoniczne. Ja tutaj, jak i na innych podstronach dotyczących poszczególnych "rewitalizacji" Łodzi przedstawiłem tak naprawdę bardzo małą ilość ciekawych rozwiązań, propozycji których jest masa na całym świecie więc nawet ciężko mi było wybrać konkretne pojedyńcze zdjęcia aby nie było ich przesytu. I to nadal koncepcje które można było wdrożyć w jakiejś zmienionej formie. Na świecie (również w Polsce) potrafią. W Łodzi nie.







I screen propozycji 1:





4pietrowydrapaczchmur (zwany Łódzką kamienicą)


Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

onn
30/04/2015 12:46
4 fajne projekty :-)
Rozwój Łodzi oraz projekty do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego
105705 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.6 © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: